כן המפקד: איך מתכוננים לקראת הצו הראשון?

כן המפקד: איך מתכוננים לקראת הצו הראשון?

תלמידי כיתה י"א? אם הוא עדיין לא הגיע אליכם בדואר, אז כנראה שהוא יגיע ממש בקרוב – הצו הראשון שהוא למעשה תחילת תהליך הקליטה שלכם במערכת הצה"לית, בה תבלו בשנתיים וחצי הקרובות במקרה של הבנים או בשנתיים הקרובות אצל הבנות. אנחנו בטוחים שאתם מתרגשים ואולי גם קצת חוששים ואין ספק שהשינוי והמעבר מהמסגרת הבית ספרית למסגרת צבאית נוקשה לא תמיד פשוטה. חשוב שתדעו שהצו הראשון הוא ללא עוררין הצעד הראשון ובמקרים רבים גם החשוב ביותר בדרך, זה שיקבע איך הולך להיראות השירות הצבאי שלכם. נכון, חשוב מאד להיות עצמכם בכל שלב גם בחלק הזה, ועם זאת, מי שמעוניין להשתבץ בתפקידים טובים או להגיע ליחידות מסוימות, השקעה מצידו בשלב הצו הראשון תהיה בלי שום ספק הצעד הנכון ביותר. מה זה אומר? ובכן, בואו נעבור על כמה צעדים חשובים לקראת היום הכל כך חשוב הזה.

קודם כל – תקשיבו לעצמכם

הרבה פעמים בגיל הזה, נערים ונערות נוטים להקשיב ולקבל דוגמה מחברים גדולים מהם שעברו את אותם הדברים שהם עברו. יש הרבה טיפים לצו ראשון שאפשר לתת, אבל החשוב בהם הוא קודם כל לשקף בכל שלב את מה שאתם מרגישים. מה הכוונה? אם אתם לא בטוחים שאתם רוצים להתגייס ליחידה קרבית לצורך העניין, אל תראו שאתם מורעלים ושזה מה שאתם רוצים רק בגלל שהסביבה שלכם דוחפת אתכם לעשות כך. מנגד, אם אתם רוצים להגיע לתפקיד משמעותי, כדאי מאד לא לקחת דוגמה מהחבר הגדול שסיפר על איך הוא עשה צחוקים ושטויות בצו הראשון וכולם מסביב חשבו כמה זה מגניב. בדרך הזאת לא מתקבלים לאף תפקיד משמעותי בדרך כלל ולרוב מגיעים לעמדה שלא ממש רוצים.

כן המפקד - צו ראשון

הראיון האישי

בשלב הזה תשבו עם מראיין או מראיינת שישאלו אתכם לגבי ההעדפות שלכם לשירות הצבאי. חשוב להגיד להם בדיוק מה אתם רוצים ולאן אתם שואפים להגיע מצד אחד, ומצד שני לא להראות התלהבות מוגזמת. פעמים רבות מועמדים לשירות הביטחון נפסלים מלשרת בתפקידים מסוימים רק בגלל מוטיבציית יתר. בנוסף, זה ממש לא המקום לעשות צחוקים ולבקש דברים מוזרים רק בשביל שיהיה מה לספר לחברים. פשוט בקשו את התפקידים שאתם מעוניינים בהם באמת. במקרים מסוימים, התפקיד בצבא עשוי ללוות אותך בעתיד ולהשפיע על בחירת המקצוע שלך, ולכן חשוב לבקש תפקיד שמעניין אתכם ושעשוי לתרום לניסיון התעסוקתי שלכם.

המבחן הפסיכוטכני

אחד השלבים בצו הראשון הוא שלב המבחן הפסיכוטכני, בו יוצגו לכם שאלות רבות על מסך מחשב מתחומי למידה שונים כמו עברית, מתמטיקה ואנגלית. המטרה של המבחן היא לא לדרג אתכם, אלא לקבל מושג על הכישורים שלכם ואיך אפשר לנצל אותם לצרכי הצבא. אין צורך ללמוד ולהתכונן לשאלות במבחן, אבל בהחלט חשוב להכין את עצמכם אליו מנטלית. מדובר במבחן ארוך, מתיש לעתים וכדאי לבוא עם בקבוק מים וחטיפי אנרגיה טעימים. בנוסף, אם אתם רוצים להגיע לתפקיד טוב, לא כדאי להקליק אקראית על התשובות רק כדי לסיים עם זה.

 

סגירת תפריט
נגישות