איך לבחור את המקצוע המתאים ביותר עבורנו?

איך לבחור את המקצוע המתאים ביותר עבורנו?

בחירת מקצוע איננה דבר של מה בכך. יש לה השלכות רבות, לאורך זמן. מה גם, שעושר המקצועות שזמינים כיום, גדול ומבלבל. אלה הנקודות העיקריות שמומלץ לקחת בחשבון, בכדי לבחור את המקצוע המתאים ביותר עבורנו:

שכר – חשוב תמיד

היבט השכר חשוב ביותר כמובן, גם אם הוא לא היחידי שקובע. בכדי להתרשם במהירות מסדרי הגודל של השכר במקצוע שבו אתם מתעניינים, בדקו טבלאות שכר עדכניות. שימו לב כמובן, לכך שהשכר משתנה במהלך הקריירה בכל מקצוע, על פי היקף שנות הניסיון, התמחויות מיוחדות וכדומה. שכר נמוך במקצוע שמחבבים, עשוי להיות עדיף על שכר גבוה במקצוע שמאמלל אתכם. העיקר – סוף מעשה במחשבה תחילה.

ללמוד על הנושא

סביר שיש לכם עוד הרבה מה ללמוד, על כל נושא שאתם שוקלים לעסוק בו מקצועית. מחד, לא תלכו ללמוד רפואה, רק בכדי להבין אם זה מתאים לכם. אבל מאידך, חשוב להתעמק לפחות באופן בסיסי לגבי כל מקצוע שאתם שוקלים, בכדי להבין במה מדובר בפועל. גם מעבר להיבט המחיר. מה היקף שעות העבודה האופייני? מהם ימי ושעות העבודה המקובלים? האם יש אזורים בארץ שבהם מקצוע זה יותר פופולרי? אלה רק כמה דוגמאות.

איך לבחור את המקצוע המתאים ביותר עבורנו

האם יש לזה עתיד?

היבט חשוב ביותר שכדאי לברר בשלב ראשוני ככל הניתן, הוא מידת ה"עתיד" שיש לאותו מקצוע. ייתכן שאתם שוקלים למשל עבודה במקצוע טכנולוגי מעניין ומשתלם. האם הוא ישתלם גם בעוד שנה? שלוש שנים? 10 שנים? חשוב לנסות לברר לגבי ההתפתחויות בתחום זה – האם ומה כבר מתחיל להחליף מקצוע זה בשטח?

ללמוד על לימודים

מהם הלימודים שדרושים, בכדי להתחיל לעבוד במקצוע זה? מה משכם ומה תהיה עלותם המשוערת? איפה לומדים את זה? האם הסמכה כלשהי, מבוססת לימודים כמובן, נדרשת כאן על פי חוק? מהם לימודי ההמשך האופייניים, לשם התמחות בתתי תחום או הרחבת הידע?

"כימיה" עם המקצוע

האם ובאיזו מידה, נראה לכם שתחבבו את העבודה השוטפת במקצוע זה? האם אתם מבינים מה כרוך בה בפועל, בחיי היום יום של אותו בעל או בעלת מקצוע? התנסות אישית בעבודה מסוג זה, ככל הניתן, עשויה לסייע. למשל בהתנדבות.

אפשרויות התרחבות

חשוב לקחת בחשבון, האם ולאיזה כיוון, ניתן להתרחב מאותו מקצוע בסיסי שמעוניינים ללמוד? תכנות למשל, הוא עולם ומלואו, שבו עצמו ניתן להתרחב ולגוון לכיוונים רבים. מזווית אחרת, יש סביבו אפשרויות התפתחות מקצועיות, שהן בכלל בכיוון יותר ניהולי. לעתים, מקצוע אחד, מהווה בסיס טוב למקצוע אחר ולעתים, שילוב מקצועות מספק יתרון ייחודי. כך שהאפשרויות רבות ורצוי לקחת אותן בחשבון מראש.

לסיכום

אמנם לא קל לבחור מקצוע, אך משתלם להשקיע בכך ולא לעשות בחירות אימפולסיביות, אשר מבוססות על אינטואיציה בלבד.

סגירת תפריט
נגישות