חדש על הכביש: כל מה שנהג חדש צריך לדעת לפני שעולים על ההגה

אתם בני ,1ו7 מתרגשים כבר לקראת הוצאת רישיון הנהיגה. יחד עם כל הכיף שבנהיגה ברכב, חשוב לזכור גם מספר דברים בסיסיים. נהגים חדשים? הכנו עבורכם צ'ק ליסט לפני עלייה לכביש, הנה כל מה שצריך לדעת.

כל עוד נהג הוא חדש על הכביש, הוא צריך להיות אקסטרה זהיר, קשוב ומרוכז. נכון שגם נהגים ותיקים צריכים להפגין את אותה רמת ריכוז על הכביש, אבל אצל נהג חדש זה תקף כפליים. אם אתם נהגים חדשים, אתם ודאי שואלים את עצמכם: מה אני צריך לדעת לפני שאני עולה על הכביש?

מי הוא נהג חדש על פי חוק?

על פי החוק, נהג חדש הוא נהג שזה עתה הוציא את רישיון הנהיגה שלו ולא השלים תקופה של שנתיים בנהיגה בפועל. אם אתם מתחת לגיל 24, אתם נהג חדש צעיר. אם אתם נהגים חדשים, חשוב לזכור שעליכם לתלות את שלט הנהג החדש, לנהוג רק בליווי מלווה ולהקפיד על כלל החוקים החלים עליכם.

החוקים שחלים על נהגים חדשים חוקקו מתוך סיבה מסוימת. בשורה התחתונה, נהג חדש עדיין לא צבר מיומנויות הנהיגה שיש לנהגים ותיקים. הכביש עשוי להיות מקום מסוכן, ולכן יש לציית לחוקים, שנועדו לשמור עליכם ועל הסובבים אתכם.

מה צריך לזכור נהג חדש כשהוא עולה לכביש?

בין אם אתה נהג חדש בתקופת המלווה, או שמא כבר תקופת המלווה נגמרה, אתה חייב ביטוח רכב. ביטוחים לרכבים מתחלקים ל-3 עיקריים. בעוד שכל רכב בישראל מחויב בביטוח חובה, יש באפשרותכם לבחור בין ביטוח צד ג' וביטוח מקיף. במילים אחרות, ביטוח חובה הוא חובה על פי החוק, בעוד שהביטוחים הנוספים הם אופציונאליים. הימנעות מרכישת פוליסת ביטוח יכולה לעלות לכם ביוקר אם תהיו מעורבים בתאונה, בשל הנזקים שייגרמו, העלויות של ההליך המשפטי  לאחר מכן ושל התיקונים והנזקים.

אם אתם נוהגים ברכב ישן שערכו הכספי אינו גבוה, ההמלצה היא לרכוש ביטוח צד ג' בד"כ. יחד עם זאת, רכישת ביטוח מקיף היא גם אופציונאלית ומומלצת בחלק גדול מהמקרים. ולגבי ביטוח חובה, שימו לב, שכל כלי תחבורה מחויב בביטוח זה. כנ"ל לגבי טרקטורונים, אופנועי שטח, באגי ועוד.

חדש על הכביש: כל מה שנהג חדש צריך לדעת לפני שעולים על ההגה

מסמכים שחייבים להימצא ברכב בזמן נהיגה

ישנם מסמכים שחייבים להימצא ברכב בזמן נהיגה, כמו רישיון הרכב, ביטוח החובה של הרכב, ביטוח צד ג', מקיף ועוד. כדאי שתישאו עליכם את רישיון הנהיגה, אבל הוא לא מסמך חובה שצריך להימצא ברכב בכל זמן. אם חלילה נגרמת תאונת דרכים, תצטרכו להחליף את הפרטים האלה עם הנהג הנוסף או עם הולך הרגל.

מעבר למסמכים שציינו כאן למעלה, יהיה חשוב גם לקחת אתכם את כל הציוד הנדרש לכם לנהיגה. למשל, אם אתם מרכיבים משקפיים, מצוין ברישיון הנהיגה שלכם שאתם חייבים להרכיב אותם בזמן הנהיגה. כששוטר יעצור אתכם לבדיקת רישיון, הוא יבדוק גם את הפרטים האלו.

מזג האוויר לפני היציאה מהבית

חשוב לדעת מה מזג האוויר לפני היציאה מהבית ולפני הנהיגה. אם חורף בחוץ וגשום, אתם צריכים להיות אקסטרה זהירים ומרוכזים. אלו תנאי נהיגה לא פשוטים שמצריכים מיומנויות מסוימות. אם אתם מרגישים שאינכם מספיק מיומנים בכדי לנהוג בחורף, אולי יהיה כדאי לדחות את הנסיעה. אם צפוי מזג אוויר גשום, וודאו כי המגבים שלכם תקינים ולא התייבשו מאז הקיץ האחרון.

יחד עם הבדיקה של מזג האוויר לפני היציאה מהבית, חשוב גם לזכור שמזג האוויר עשוי להשתנות במהלך היום. היו מוכנים לכך שבמקרים מסוימים, מזג האוויר עשוי להשתנות אפילו במהלך הנהיגה עצמה. אין סיבה להילחץ, רק להגביר ריכוז פשוט. והכי חשוב, סעו לאט וברוגע.

סגירת תפריט
נגישות