טיפול בחרדות: מה אפשר לעשות כדי להתמודד איתן ולטפל בהן?

חרדה היא אמצעי של הגוף להכין את עצמו למצבי לחץ, ועל כן ברוב המקרים חרדה היא מצב ביולוגי שעמו מתמודד כל אדם. יחד עם זאת, חרדה הופכת להפרעה כאשר היא נרחבת ומנהלת את אורח החיים של האדם. המצב השכיח והמוכר של הפרעת חרדה הוא התקף חרדה שמוביל לתחושה פיזית כמו גם נפשית קשה מאוד הכוללת בין היתר הזעה מוגברת, תחושה של נימול, דפיקות לב מואצות ועוד. התקף זה מלווה בדריכות יתר שמשפיעה באופן דררמטי על איכות החיים, בעקבות חשש כי ההתקף ישוב, בייחוד לאור העובה כי התקפי חרדה עלולים להתרחש באופן לא צפוי ובמקומות הומי אדם. אם גם אתם סובלים מחרדה, חשוב לזכור כי אתם לא לבד ומדובר בתופעה שכיחה שאיתה ניתן להתמודד ואף לטפל, כפי שנסביר כעת.

טיפול בחרדה – כל מה שצריך לדעת

זיהוי מוקדם של החרדה הוא השלב הראשון בתהליך ההתמודדות. לא פעם בעקבות הבושה כמו גם חוסר האונים רבים מאלו אשר סובלים מחרדה אינם פונים לסיוע, וזאת למרות שהחרדה הופכת לחלק בלתי נפרד ואפילו מהותי מאורח החיים. פורטל טיפולים ישראל מבית מכון חיבורים המתמחה בטיפול בחרדות מציע לסובלים מחרדה אפשרות לקבלת טיפול המתבצע על ידי מיטב המטפלים בישראל, כאשר כיום ניתן לבחור מבין מגוון גדול של טיפולים ממוקדים ובעלי אחוזי הצלחה גבוהים מאוד.

אחד מהטיפולים הללו הוא טיפול CBT אשר מתמקד בשינוי של דפוסי החשיבה וההתנהגות. מדובר בטיפול שזוכה לביקוש גבוה מצד מבוגרים כמו גם בני נוער שסובלים מחרדה, בעקבות היותו טיפול קצר מועד המתמקד במכלול של שיטות טיפול פסיכולוגיות כמו גם אקטיביות שנועדו להוביל לשינוי ממשי בדפוסי החשיבה שאינם מקדמים ומעבר לדפוסי חשיבה מקדמים שבמסגרתם ניתן יהיה להתמודד עם הפחדים שיוצרים את החרדה.

 

 

התערבות מוקדמת – חלק בלתי נפרד מהתמודדות עם חרדה

כאשר חרדה איננה מטופלת בזמן, היא יוצרת גלגל שלג שממנו קשה מאוד להתחמק. למעשה, לא מעט מאלו אשר אינם סולחים לעצמם בעקבות אירועים שונים בחיים כמו גם חוו אירוע טראומתי עשויים לחוות לחרדה שמובילה לתחושה כי הם לבד במערכה, וזאת למרות שהם מוקפים בבני משפחה וחברים. על כן, התערבות מוקדמת הכוללת פנייה לטיפול היא חלק בלתי נפרד מהתמודדות עם החרדה ועם ההשפעות שלה על שגרת החיים, בייחוד כאשר לוקחים בחשבון כי חרדה שאינה מטופלת מובילה לרוב להתקפים שיכולים גם להשבית מפעילות. כיום ניתן לקבל טיפול רגשי בהתאמה אישית לסוג החרדה – החל מחרדה חברתית ועד חרדה כלכלית, כל זאת מתוך מטרה לקבל את הכלים שבהם ניתן יהיה להיעזר לטובת התמודדות והכלה של המצב הרגיש הזה.

טכניקות להתמודדות עצמית עם חרדה

בשנים האחרונות המודעות לטיפולים המתבצעים באופן עצמאי עלתה באופן משמעותי, לא מעט בזכות טכניקות עתיקות כמו למשל תרגול מדיטציה אשר נמצא כבעל השפעה חיובית על הרווחה הנפשית, כמו גם התמודדות עם מחשבות שליליות שיוצרות את החרדה. בנוסף, פעילות ספורטיבית היא בעלת השפעה חיובית מאוד על הנפש בעקבות הפרשה של הורמונים התומכים בתחושה חיובית יותר. יחד עם זאת, במידה ואתם סובלים מהתקפי חרדה חוזרים ונשנים, רצוי לפנות כבר עכשיו לקבלת טיפול, בעקבות ההשלכות הדרמטיות של החרדה על איכות החיים.

לסיכום

חרדה יוצרת לופ מחשבתי שמשפיע מאוד על איכות החיים ואפילו על התפקוד. החדשות הטובות הן שאפשר בהחלט להתמודד עם החרדה על ידי פנייה לקבלת טיפול וכן תרגול של טכניקות הרפיה כמו למשל מדיטציה או מיינדפלונס, לטובת שינוי המחשבות השליליות למחשבות חיוביות שיובילו בהמשך גם ליכולת לשלוט על החרדה – במקום שהיא תשלוט עליכם.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

סגירת תפריט
נגישות