תורת הקבלה: ספרי הקבלה המרתקים ביותר

ארון הספרים היהודי הוא אוסף עשיר של ידע בלתי נדלה, חיבור לרוח, לתרבות ולהיסטוריה ולמעשה אלו הם הסיפורים של כולנו. רובינו מכירים כמובן את הסיפורים הגדולים כמו את סיפורי התנ"ך ואתוסים מכוננים כמו סיפור הבריאה, הסיפור של תיבת נוח, יציאת מצרים וכן הלאה. רובינו מכירים גם את החגים השונים, כמו את הסיפורים שעומדים מאחוריהם ואת המנהגים השונים בהם וחלקינו מכירים גם נושאים שונים מהתורה שבעל פה. יחד עם זאת, כל מי שמתעניין בעולם הרוח היהודי יודע היטב שהדברים הללו הם רק קצה הקרחון ושעולם התרבות הספרותית היהודי הוא עשיר ורחב הרבה יותר. קחו למשל את תורת הקבלה – תורת הסוד והמיסטיקה היהודית. מדובר למעשה על זרם מעניין ביותר שהחל את דרכו כבר במאה ה-12 ולו השפעה רחבה על נושאים שונים עד ימינו אנו. אנו רוצים להסביר לעומק על התורה הזו ולהכיר לכם כמה ספרים מומלצים שנכתבו במסגרתה.

תורת הקבלה על קצה המזלג

בהחלט מדהים לראות את הפריחה והשגשוג של התחום הזה, ומעניין לדעת שכיום ניתן לרכוש ספרי קבלה באתר אוצר הספרים אונליין ברשת ובחנויות שונות ברחבי הארץ, אך בעבר היה המעמד של תורת הקבלה מעט שונה. היא נתפסה כמיסטית והיו אנשי דת שאפילו ראו בה כפירה בחוקי הדת. עם השנים, התפשטה התורה ברחבי העולם ורבנים גדולים החלו לאמץ אותה לחיקם. כיום, בגלל העניין של אנשים במיסטיקה ורוח, תורת הקבלה מושכת אליה מאות אלפים מדי שנה וממש לא רק יהודים. ביהדות מדובר על טקסטים חשובים ביותר והרבנים מכירים בהם, אך מחדדים כי על מנת להבין אותם חייבים להתעמק בדברים וללמוד אותם לאשורם. בואו נדבר על כמה ספרים שנכתבו.

מסכת אצילות

חיבור אנונימי קבלי קדום. על פי המסורת הוא משויך לדוד המלך והוא עוסק בנושאים קבליים בסיסיים כמו עשר הספירות, מעשה בראשית ושמות המלאכים. על פי מחקרים עדכניים נהוג לייחס את כתיבתו לתקופת הראשונים והוא נחשב לספר הקדום ביותר העוסק בתורת הקבלה.

ספר הבהיר

גם הספר הזה נחשב לאחד החיבורים הראשונים בעולם הקבלה ועד היום לא ברור בדיוק מי כתב אותו, אך כן יודעים כי האזכורים הראשונים שלו הם בין מקובלי פרובאנס במאה ה-13, היכן שצמחה כאמור תורת הקבלה.

תורת הקבלה: ספרי הקבלה המרתקים ביותר

ברית מנוחה

על פי המסורת כתב את הספר הרב אברהם ב"ר הספרדי. ספר חשוב ביותר, אך כזה שנחשב קשה להבנה ונטען כי יש בו טעויות שנשתמרו עד עצם היום הזה.

ספר הזוהר

קשה לדבר על תורת הקבלה באופן כללי ובפרט על הספרים החשובים שלה מבלי להזכיר את ספר הזוהר שנחשב לספר המרכזי בתורת הקבלה. הספר הזה הופיע לראשונה בסוף המאה ה-13 בספרד והוא פורסם שם דאז על ידי המקובל רבי משה די לאון. מדובר על ספר עם דרשות המיוחסות לרבי שמעון בר יוחאי, אותן דרשות שהוא נשא בפני תלמידיו.

ספר חמדת ימים

ספר מיוחד ביותר העוסק במנהגים והלכות, בעיקר בנושא של מועדי ישראל (כמו ראש השנה). ספר הרצוף בתוכחות מוסר על פי הקבלה באופן כללי וכן על פי קבלת האר"י בפרט.

ספר יצירה

חיבור עברי עתיק יומין שהוא בעל משמעות רבה בעולם המיסטיקה והקבלה היהודי. מדובר על ספר שזכה לעשרות פירושים והתייחסויות מחכמים יהודים לאורך הדורות.

לסיכום – אפשר לראות כי מדובר בלי שום ספק על תחום עשיר וחשוב בעולם הרוח היהודי. אם אתם מתעניינים ורוצים להעמיק, תוכלו להשיג בקלות את הספרים השונים אונליין.

סגירת תפריט
נגישות