מערכות בית חכם: מה משתלם יותר ואילו מערכות יחסכו לכם בחשמל?

מערכות בית חכם: מה משתלם יותר ואילו מערכות יחסכו לכם בחשמל?

מערכות בית חכם

אחד המקומות האחרונים שהמהפכה הדיגיטלית מגיעה אליהם הוא הבית שלנו. אם תחשבו על זה רגע, תיווכחו שרוב הדירות והבתים שנבנו עד לאחרונה, משתמשים באותן טכנולוגיות בסיסיות. אפילו אם סטנדרט הבניה גבוה, למעשה מדובר באיכות טובה של רכיבים שלא השתנה בהם כמעט דבר כבר קרוב למאה שנה: כיורים, חלונות, תשתית מים או חשמל. מהפכת הבית החכם אם כן, איננה סתם כותרת שיווקית מפוצצת אלא שיפור של איכות החיים כמו גם קיצוץ בהוצאות התחזוקה. קחו לדוגמה תריסים חכמים. תריסים חכמים הם הרבה מעבר לנוחות של הפעלה חשמלית במקום רצועה. מדובר במערכת שיכולה לפתוח או להגיף את התריסים כתלות במיקום השמש והשימוש הרצוי בחדר. חיישן מיוחד דואג לפקד על פתיחת התריס ולהכניס אור טבעי הביתה כאשר הדיירים נמצאים ומצד שני למנוע חדירת קרני שמש שיוצרות 'אפקט חממה' שמחמם את הבית בשעות החמות. כל זאת נעשה במהירות, בלחיצת כפתור, ללא מגע ישיר בתריס.

בית חכם – גימיק או הכרח בכל בית?

התשובה לשאלה זו היא מוחלטת. מערכות בית חכם יכבשו לאט לאט את השוק ממש כמו שהמחשב הגיע לכל מקום. הבעיה היחידה היא ההטמעה האיטית האופיינית לטכנולוגיה חדשה. רבים לא מודעים לכך שקל להתקין תריסים חשמליים חכמים, זול ובעיקר מועיל ממה שתיארו לעצמם. התקנה והפעלה של תריסים חשמליים יכולה לחסוך עשרות שקלים בשבוע רק על הפעלה של מזגן. תכפילו במספר השבועות בשנה ותגלו חיסכון משמעותי שיחזיר את ההשקעה הראשונית בו מהר מאד. החיסכון בחשמל יתברר כמשמעותי משום שהתריסים יתאימו את עצמם לאור השמש ויאפשרו ניצול מקסימלי של האור הטבעי בבית.

מערכות בית חכם שאי אפשר בלעדיהן

מעבר לתריסים, יש עוד כמה מערכות בסיסיות שניתן להפוך לחכמות ולהשיג כך שליטה מלאה בנעשה בבית, חיסכון גדול ועוד יתרונות כפי שנפרט:

  • תאורה חכמה – מדובר על שליטה חכמה על כל גופי התאורה בבית. ניתן ליצור מאפייני תאורה שתואמים מצבים שונים לדיירים שונים. למשל – תאורת ערב רכה שמתאימה לשעות שלפני השינה; תאורת יום שמאירה רק את החלקים שנותרים בחשיכה כגון מסדרונות או שירותים; תאורת לילה שמופעלת בצורה מוגבלת (ואוטומטית) למי שקם מהמיטה לשירותים ולא רוצה תאורה מסנוורת.
  • מערכת שמע חכמה – מערכות שמע חכמות מאפשרות לא רק האזנה נעימה למוזיקה, אלא גם מעבר חלק בין חדר אחד לשני כאשר מערכת השמע עוקבת אחרי הדייר ומכוונת באופן אוטומטי את עוצמת הקול.
  • מערכות אזעקה ואבטחה – כל המערכות החכמות יכולות לעזור גם לאבטחה של הבית, וזאת מעבר למערכת האבטחה עצמה. שליטה על תאורה או תריסים יכולה להרתיע פורצים כאשר הבית ריק. תאורה ומצלמות מרכזיות יכולות להיות גורם מכריע במניעת פריצה או תפיסה של הפורצים. נעילה מרכזית של דלתות וחלונות הופכת גם היא לתגבור למערכות האבטחה הרגילות.
  • פיקוד קולי – על כל מערכות הבית החכם ניתן לפקד הן מהטלפון הנייד והן על ידי פיקוד קולי. זה מאפשר נגישות רבה יותר גם למי שמתקשה בניידות שלו כגון קשישים או נכים.

סיכום

התקנה של מערכת בית חכם יכולה להעניק הרבה מאד ערך. זאת כאמור בשל החיסכון שמערכת כזאת מציע בהוצאות השוטפות כמו גם בביטוח הדירה המוזל שנובע מההגנה הטובה שהיא מאפשרת כנגד פריצות. התקנה של מערכת בית חכם יכולה להתאים לא רק לבתים גדולים ומפוארים אלא דווקא לדירות ואפילו קטנות. מערכת כזאת תהפוך אפילו אותן למקומות שמאד כיף לגור בהן!

סגירת תפריט
נגישות