מהן ההשלכות הבריאותיות של נגיף הקורונה?

מהן ההשלכות הבריאותיות של נגיף הקורונה?

כנראה שעל נגיף הקורונה הולכים לדבר עוד הרבה מאד זמין. הנגיף הנאלח הזה שיתק למשך חודשים את כל העולם, גבה הרבה מאד קורבנות במדינות שונות וכמובן גרם לנזק כלכלי למאות אלפי עובדים שכירים ברחבי הגלובוס שפוטרו מעבודתם ולהרבה מאד עסקים שסבלו מנזקים והפסדים כבדים כשחלקם גם נסגרו בעקבות כך. ההשלכות הבריאותיות של הנגיף הן לכאורה ברורות וכולם מרגישים שהם יודעים בדיוק במה מדובר כשמדברים על הקורונה. אך האם הנזק הבריאותי מסתכם במי שנפגע מהנגיף? האמת היא למרבה הצער שממש לא. נגיף הקורונה, בנוסף לפגיעה החמורה שהוא גרם לאנשים, הביא איתו השלכות בריאותיות נוספות שעליהן מרבים לדבר פחות. בואו ננסה להבין כיצד השפיע נגיף הקורונה בדרכים עקיפות יותר הבריאות של אנשים מכל קצוות העולם.

הפרעה טורדנית כפייתית

במיוחד בשלבים הראשונים שלו בעולם שלנו, הביא נגיף הקורונה לכך שממשלות הנחו את האזרחים בהנחיות מחמירות כמו שטיפת ידיים מספר פעמים ביום, מקלחות מרובות ועטיית מסכות וכפפות במרחב הציבורי. רבים פיתחו הפרעת OCD חמורה דווקא כתוצאה מההנחיות הללו. ההפרעה הזו מתאפיינת בחזרה כפייתית מספר רב של פעמים על אותה הפעולה, תוך מחשבה טורדנית שלא פוסקת עד שלא חוזרים על הפעולה מספר מסוים של פעמים. במקרה של הקורונה, רוב המחשבות היו ביטויים של פחדים מהנזקים האפשריים של הנגיף ומהאפשרות להדבקה, שלא יחלפו עד שלא שוטפים ידיים, מתקלחים או מבצעים כל מיני פעולה דומות מספר פעמים.

השלכות נגיף קורונה על הבריאות

דיכאון וחרדה

מה קורה כשאנשים נשארים יותר מדי זמן בבית ולא יוצאים לרחוב? ניחשתם נכון. הפרעות נפשיות כמו חרדה ודיכאון מתחילות לצוף אל פני השטח, במיוחד אצל מי שהיה לו פוטנציאל אליהן קודם לכן. האדם הוא יצור חברתי וחלק חשוב מאד בנפש יציבה הוא קשרים יציבים וקבועים עם אנשים אחרים. חלק מוצאים זאת במפגשים משפחתיים, אחרים בקשרים רומנטיים, ורבים אחרים משתייכים לקהילות וקבוצות שונות. הריחוק שנכפה על אנשים בתקופה הזאת הביא הרבה אנשים לתחושות קשות של בידוד, ניכור, חרדה ודיכאון קל או עמוק יותר במקרים חמורים, ובעיקר באוכלוסיות רגישות כמו אוכלוסיית הקשישים או החולים. בתקופה הקורונה עלה מספר ניסיונות ההתאבדות ברחבי העולם ובייחוד במדינות שהכריזו על סגר כללי בעשרות אחוזים מאותה התקופה אשתקד.

השמנה וניוון של הגוף

עוד סימפטום של אי יציאה מהבית וחוסר תזוזה כללי הוא השמנה וניוון כללי של הגוף. בתקופה זו, על כי נראה שרבים דווקא החלו להתאמן ולעשות ספורט, ישנם רבים עוד יותר שדווקא נמנעו מכל פעילות גופנית, אפילו יציאה פשוטה מהבית כמו שהיו עושים בעבר שהייתה משמעותית בעבורם. את האנשים האלה אגב פחות נוטים לראות בפייסבוק וברשתות החברתיות. במיוחד בעבור המבוגרים יותר, חוסר האפשרות לצאת מהבית הביא למצב של ניוון כללי וכעת מחייב אותם להשלים פערים ולחזור בהקדם לפעילות גופנית ולו הבסיסית ביותר.

סגירת תפריט
נגישות