מה הם הכללים לגיוס תרומות לעמותות בצורה חוקית?

בכדי לגייס תרומות באופן חוקי, יש לבצע מספר שלבים. מה הם? במדריך זה נציג את כל הפרטים.

כיצד מתחילים תהליך גיוס תרומות?

במדינת ישראל נכון לשנת 2020 רשומות מעל ל 60 אלף עמותות. באמצעות גיוס תרומות לעמותות ניתן לסייע למגוון רחב של אוכלוסיות, בהתאם לרצון האישי של כל אחד. לצערנו, אנו שומעים לא מעט בתקשורת אודות גיוסי תרומות אשר עברו למישור הפלילי, בשל טעויות אנוש, וזאת על אף הכוונה הטובה של עצם הקמת העמותה וההקמה של תשתית של עמותה. בנוסף לכך, מעטות העמותות שמצליחות באמת לייצר שינוי, ולכן הן נסגרות. קצב הסגירה של העמותות עולה מדי שנה, ולכן נושא גיוס התרומות הוא חיוני ומשמעותי. אם אתם מתכננים להקים עמותה, להלן כללי הברזל:

הקדישו זמן ומאמץ

החלק הראשון בגיוס תרומות מתחיל במחקר. למעשה, רוב זמנכם יוקדש לאיתור של אנשים פרטיים וכן גופים עמם תוכלו לעבוד לצורך גיוס התרומות. משום כך, חשוב להקדיש עבודת מחקר מקיפה אודות האנשים/גופים אותם תוכלו לגייס, ובחנו היטב כי מדובר במקורות לגיטימיים אשר באמצעותם תוכלו לגייס את התרומה באופן חוקי.

מהם הכללים לגיוס תרומות לעמותות בצורה חוקית

גובה תמיכה ריאלי

בכדי שתוכלו להתחיל בסבב גיוסים חשוב מאוד לבצע חשיבה פיננסית באמצעות ליווי מקצועי אשר יאפשר לכם לבקש גובה תמיכה ריאלי, בהתאם לצרכים שלכם. לרוב, תצטרכו מימון ראשוני ולכן מומלץ לאתר תורמים אשר יכולים להעניק לכם את הדחיפה הראשונית לצורך קידום העמותה.

ליווי מצד רואה חשבון

עמותה היא עסק לכל דבר, ולכן תצטרכו לעמוד בלא מעט קריטריונים: אישור ניהול תקין, סעיף 46 לחוק העמותות ועוד. לכן, מומלץ לבצע את תהליך הגיוס עם רואה חשבון אשר מלווה אתכם מהבחינה הזו ובוחן כי הכספים מופקדים לחשבון נאמנות, כך שתוכלו לגייס את הכספים באופן חוקי.

מורשי חתימה

עליכם לבנות תקנון ובהתאם לכך למנות מורשי חתימה אשר יהיו אמונים על הניהול התקין של העמותה. ישנה חובה למנות לפחות שני מורשי חתימה, ולוודא כי הם אינם חברי ועדת הביקורת או רואה החשבון אשר מלווה את העמותה, וזאת לצורך ניהול תקין.

סדר בתשלומים

במידה ואתם מקבלים כספים דרך המחאות, על הצ'ק חייב להיות כתוב "למוטב בלבד" ועל שם העמותה בלבד. בנוסף לכך, מורשה החתימה (ראו סעיף קודם) חייב לבצע בדיקה אקטיבית על החשבון ועל כל סוג של תשלום, וכן לוודא כי יש ברשות העמותה חוברת להתנהלות עמותות אשר באמצעותה ניתן יהיה לפקח על תזרים המזומנים, המחמאות וגיוס כספים אשר מתבצע גם במזומן דרך תורמים.

גמול שנתי

כעמותה, עליכם לוודא כי הבכירים של העמותה מקבלים גמול שנתי בהתאם לדרגת העמותה, ולמחזור הכספים. מידע נוסף על כך ניתן למצוא באתר הרשמי של רשם העמותות, לצורך פירוט נוסף.

 

סגירת תפריט
נגישות